Stranice

ponedjeljak, 27. veljače 2017.

Zagreb: Predavanje 02.03.2017.


Dragi svi,

U okviru prezentacije proizvoda i programa A sada ja! firme THREE ELEMENTS, održat ću u Zagrebu u četvrtak 02.03. u 18.00 sati predavanje

„Karika koja nedostaje - temeljac ili juha od kostiju“.

Još od Istine i laži o hrani, osim ukazivanja i podizanja svijesti o problemima moderne prehrane zagovaram jednostavna i konkretna rješenja za promjenu prehrambenih navika.

Jedno od takvih rješenja je dugo-kuhajući temeljac ili juha od kostiju. Ova zaboravljena namirnica, koja je nekada bila neizostavna u kuhinji naših baka, čudesan je melem koji pomaže zacjeljivanju crijevne stjenke i predstavlja kariku koja nedostaje u modernoj prehrani.

Nakon uvoda koji su nutritivni i zdravstveni aspekti temeljca (prema receptu iz Prve hrvatske LCHF kuharice) imat ćemo priliku upoznati se s programom koji je osmišljen da potakne i pomogne u promjeni prehrambenih navika.

Program firme Three Elements A sada JA! čiji sam gost predavač, u 21 dan kroz ožujak i travanj u prekrasnoj vili u centralnoj Istri, kroz sedmodnevne cikluse osigurava vježbu, masaže, izlete i druženje te vođenu Paleo / LCHF prehranu inspiriranu temeljcem - kraljicom juhe (više o programu na www.three-elements.hr ).

Upravo zbog toga, tim iz Three Elements su pripremili 3E kokošji temeljac i 3E goveđi temeljac koji ćemo na kraju druženja imati priliku degustirati. Vidjet ćete, juhe su osmišljene da ugriju, regeneriraju i pomlade.

Ulaz je slobodan.

Prezentacija s predavanjem će se održati na Zagrebačkom velesajmu Paviljon 14a u prostorijama firme Enzita (ulaz između Paviljona 12 i prodavaonice Tepihland).

Radi boljeg planiranja događanja i degustacije, prijavu dolaska potvrdite na mail adresu info@three-elements.hr .

Vidimo se!



subota, 18. veljače 2017.

Kefir od kokosovog mlijeka – Paleo, AIP i kod intolerancije mliječnog

Mnogi su ljudi nažalost intolerantni na mliječne proizvode. Kod propusnih crijeva mliječni protein kazein djeluje vrlo iritirajuće na imunološki sustav i dovodi do sličnih reakcija kao i gluten. Ako imate bilo koju autoimunu bolest, to znači da su vam crijeva propusna i nije preporučljiva konzumacija kazeina. Ako imate dermatitis ili ekcem, ili neku drugu zdravstvenu tegobu kojoj je razlog disbioza crijevne flore i candida, velika je vjerojatnost da su vam crijeva propusna pa vam iz tog razloga smeta kazein. Mnogima test intolerancije na IgG iz krvi pokazuje mliječne proizvode. Dakle, ima razloga zašto AIP, GAPS i druge poznate i učinkovite dijete izbacuju mliječne proizvode iz prehrane.

I što sad sa kefirom kad ne smijete mliječno? Zaista je šteta iz prehrane izbaciti kefir koji obnavlja crijevnu floru sa svojih 30-40 različitih sojeva korisnih bakterija. Kefir i drugu fermentiranu hranu trebamo upravo zato da ne bismo imali disbiozu, candidu i propusna crijeva, da ne bismo bili osjetljivi na namirnice, da ne bismo dobili autoimune bolesti, dakle da ne bismo došli do stanja gdje više ne podnosimo mliječni kefir... Prava zavrzlama zar ne… Ali srećom, ima i drugih vrsta mlijeka od kojih možemo napraviti kefir, kao što su npr. bademovo i kokosovo, ali zbog česte intolerancije na bademe, sigurniji je izbor kokosovo mlijeko, koje je čak zastupljeno i u AIP prehrani.

Dakle, divne vijesti su da možemo od kokosovog mlijeka napraviti kefir uz pomoć kefirne kulture ili kefirnih zrnaca koja koristimo za mliječni kefir. (Ponavljam, kefirna zrnca nisu gljiva, već simbioza korisnih mikroorganizama, ali nema veze, znam da ćete ih i dalje zvati gljivom, whatever…)

No prije nego napravimo kefir od kokosovog mlijeka, prvo moramo razjasniti što je kokosovo mlijeko.  

Prvo, imamo kokosovo mlijeko koje kupujemo u konzervama kao što je npr Dr.Goerg (gledajte da kupujete mlijeko bez aditiva, sa visokim postotkom kokosa, u konzervama bez BPA!) Međutim ovo bi se prije trebalo zvati kokosovo vrhnje jer je jako gusto, jako masno i po meni uopće ne spada u kategoriju "mlijeka". Da se razumijemo, ovo je odlična namirnica i služi kao zamjena za mliječne sastojke u mnogim receptima, i od njega se može napraviti i kefir, ali taj kefir više dođe kao kiselo vrhnje za upotrebiti par žlica a ne za napiti se punu čašu.

Zatim postoji nešto što se zove kokosovo mlijeko ili napitak od kokosa i što se prodaje po supermarketima u tetrapacima od litre. Ovo nije kokosovo mlijeko, već voda sa par postotaka kokosa i mnogim aditivima. Ne moram vam ništa objašnjavati, pročitajte deklaraciju pa ćete vidjeti sastav.

Zatim postoji kokosovo mlijeko iz kućne radinosti, koje napravimo od dehidriranog i sitno ribanog kokosa. To je ono što smo nekad zvali kokosovo brašno i koristili za kolače – kokosove kuglice i čupavce, ali sada znamo da to nije pravo kokosovo brašno (brašno je nešto drugo) nego cijeli plod kokosa dehidriran i nariban. Kad se ribani kokos natopi u vodi te izblenda u dobrom blenderu i procijedi, dobijemo zaista fino kokosovo mlijeko sa puno većim postotkom kokosa u sebi i bez kemikalija, za razliku od onog iz supermarketa. Kad kupujete ribani kokos gledajte da je iz bio uzgoja, moj omiljeni brand je Dr.Goerg.

Može li se od ovoga napraviti kefir? Može, ali taj kefir bude dosta vodenast, jednostavno nema onaj gušt i onu gustoću na koju smo navikli kod mliječnog kefira. E pa kako mi je ovo prerijetko a ono drugo pregusto, što mi drugo preostaje nego pomiješati ta dva mlijeka. Već neko vrijeme eksperimentiram sa različitim omjerima i zaključila sam da mi je najbolje kokosovo mlijeko za kefir kad pomiješam pola gustog mlijeka iz konzerve i pola rijetkog mlijeka iz kućne radinosti.

Ovako ja pripremim kokosovo mlijeko za kefir, ali vi slobodno isprobajte drugačije omjere. Vodite računa da voda koju dodajete mora biti prokuhana, jer inače će bakterije iz vode pokvariti fermentaciju.

Dvije čaše (oko 400 ml) vode prokuhajte, ugasite vatru pa dodajte jednu čašu ribanog kokosa, npr Dr.Goerg. Ostavite par sati da miruje. Ubacite u blender i dobro izblendajte. Procijedite kroz cjedilo i kroz gazu, pa gazu dobro stiskajte kroz dlanove da iscijedite što više mlijeka. Otvorite konzervu gustog kokosovog mlijeka (400 ml), npr. Dr.Goerg, pa pomiješajte sa mlijekom kojeg ste sami napravili. U staklenu teglu stavite mlijeko i dvije velike jušne žlice kefirne kulture ili kefirnih zrnaca. Poklopite i ostavite na sobnoj temperaturi da fermentira 12 – 24 sata. Promiješajte više puta jer se masnoća u kokosovom mlijeku odvaja i skuplja na vrhu a dolje ostaje prozirna tekućina. Okus gotovog kefira je blago i ugodno kiselkast. Kad procijedite kefir, stavite ga u frižider da se još malo zgusne.

Kokosov kefir mi je pravo otkriće, kad ga napravim na ovaj način izuzetno je ukusan, a osim što se može piti ovakav kakav jeste, može se naravno dodavati u smoothije, sladolede, pudinge i sl.

Ako su vam zrnca bila smrznuta, prvo ih oživite nekoliko dana u kravljem mlijeku.

Kokosovo mlijeko lijepo fermentira, ali u njemu se kefirna zrnca neće razmnožavati i s vremenom će uginuti, pa iz tog razloga morate svakih par dana staviti kefirna zrnca u kravlje mlijeko na oporavak. Pustite ih u kravljem mlijeku barem 24 sata, te ih dobro isperite kroz vodu prije nego ih vratite u kokosovo mlijeko.

Uživajte u kefiru bez obzira na osjetljivost na mliječne proizvode!

Čitajte više o kefiru:

četvrtak, 2. veljače 2017.

Fantastični hrskavci bez glutena, bez jaja, bez mliječnih proizvoda i bez orašastih plodova


Ne znam uopće kako sam uspjela napraviti nešto ovako fino! Inače, kruh, peciva i kekse najčešće radim napamet, neki budu bolji a neki manje dobri, ali sve se pojede. Međutim, kad smo djeca i ja jutros isprobali ove hrskavce, bili smo oduševljeni, pa sam požurila napraviti drugu turu prije nego zaboravim što sam stavila unutra.

Nisam sigurna gdje bih svrstala ovaj recept, zbog tapioke i heljde nije LCHF, a nije baš ni Paleo. Cilj je bio napraviti nešto BEZ JAJA, BEZ MLIJEČNOG i BEZ ORAŠASTIH PLODOVA za osobu koja trenutno ima intoleranciju na ove namirnice. Naravno i BEZ GLUTENA! Jedina brašna koja u tom slučaju preostaju su kokos, tapioka i heljda koja možda može proći u nekom malo slobodnijem Paleo pristupu, jer zapravo i nije žitarica.

Kako god, ako vam se uklapa u vaš režim probajte, moja djeca su oduševljena, a oni su najveći kritičari “onih mojih kruhova i peciva”. Ovo ima koricu i to hrskavu koricu, i ne znam uopće kako je to moguće ali pomalo ima okus pizze. 

FANTASTIČNI HRSKAVCI
Recept i foto: Anita Šupe - ako ćete dijeliti ne zaboravite navesti izvor!

Priprema: 5 minuta
Pečenje 10-15 minuta

Sastojci:
2 velike vrhom pune žlice heljdinog brašna (60 g)
2 velike vrhom pune žlice tapioka brašna (60 g)
1 velika vrhom puna žlica pravog finog kokosovog brašna (30 g)
1 ravna čajna žličica soli ili dobra tri prstohvata
1 chia jaje (1 žlica chia sjemenki i 3 žlice vode)*
2 velike vrhom pune žlice ghee masla (50 g)
2-3 velike žlice gustog kokosovog mlijeka (80 g) – to je ono gusto mlijeko, više kao vrhnje, pakovano u konzervama (gledajte da je konzerva BPA free!)
½ dl do ¾ dl mlake vode
sezamove sjemenke za posipanje

Postupak:
Uključite pećnicu na 220.
*Pripremite chia jaje: 1 ravnu žlicu chia sjemenki sameljite, pomiješajte sa 3 žlice vode i ostavite da miruje oko 5 minuta dok se ne zgusne.
U posudi za miksanje žlicom pomiješajte brašna i sol, dodajte chiu, ghee, kokos i vodu pa sve dobro izmiksajte.
Na pleh obložen papirom za pečenje podijelite smjesu u 8 hrpica. Na svaku hrpicu nakapajte maslinovoga ulja kako se smjesa ne bi lijepila dok je oblikujete. Prstima spljoštite i zaokružite hrpice u oblik lepinjica debljine oko pola cm.
Pospite sezamovim sjemenkama pa ih lagano utisnite prstima da kasnije ne poispadaju.

Stavite peći na 200-220 stupnjeva 12-15 minuta. Prilagodite jačinu pećnice, hrskavci se trebaju zapeći ali bez da izgore. Ako imate sreće, gornji sloj će se nadignuti i tako oblikovati šupljinu unutar peciva. Gotovi su kad je korica tvrda.

Kod intolerancije mliječnih proizvoda može se koristiti ghee. Ono što u mliječnim proizvodima smeta je kazein (mliječni protein) i laktoza (mliječni šećer). Ghee ne sadrži ni kazein niti laktozu već samo čistu mliječnu masnoću koja ne smeta nikome i super je hranjiva (prema Ayurvedi ljekovita). Ja kupujem ghee koji se dobiva od mlijeka pašnih krava od pouzdanog proizvođača People2people.