Recenzija knjige Crijevno psihološki sindrom: Prirodno liječenje autizma, dispraksije, ADD-a, disleksije, ADHD-a, depresije i shizofrenije, autorice dr. Natashe Campbell-McBride
Recenziju napisali: Kathryne Pirtle i dr. John Turner
S engleskog preveo: Domagoj Džojić.
Baš kao što je dr. Weston Price nastojao definirati parametre koji su utjecali na loše zdravlje njegovih pacijenata tako i dr. Natasha Campbell-McBride omogućuje naše bolje razumijevanje skrivenih čimbenika prisutnih kod ljudi oboljelih od poremećaja mozga i mentalnih bolesti čiji je broj u porastu. Posljednje procjene pokazuju npr. samo za autizam da je jednom od 150 djece dijagnosticirano takvo stanje. Iako se za poremećaje mozga kao što je autizam ili ADD/ADHD, kao i psihijatrijske bolesti poput depresije, shizofrenije i bipolarnog poremećaja, obično odgovor traži u genetici, genetika ne može objasniti eksponencijalni porast ovih zdravstvenih i razvojnih problema, kaže dr. Campbell-McBride, jer genetske promjene djeluju puno sporije.
Studirajući zdravstvena stanja stotina pacijenata oboljenih od autizma, poteškoća s učenjem, psihijatrijskih bolesti i drugih teškoća, Campbell-McBride je otkrila da u gotovo svim slučajevima ova djeca i odrasli pate od probavnih tegoba, i to često ozbiljne prirode. Kroz svoje istraživanje, ustanovila je jasnu korelaciju između nezdrave crijevne flore, slabe probave i toksičnosti od kemikalija nastalih od neprobavljene hrane, koje mogu ozbiljno ugroziti kemiju mozga. Za ovaj je odnos skovala naziv Crijevno psiholoski sindrom (Gut and Psychology Syndrome) ili GAPS.
Ali ako dijete pokazuje simptome autizma ili ADD/ADHD u ranoj dobi, kako je već kod tog djeteta mogla nastati slaba probava? Uzroci su obiteljski i generacijski, objašnjava dr. Campbell-McBride. Baš kao što je dr. Price ustanovio da bez adekvatne prehrane svaki novi naraštaj daje djecu slabijeg zdravlja, tako i dr. Campbell-McBride postulira da loša crijevna flora i probava prelaze s jednog naraštaja na drugi.
Prilikom rođenja djeteta, ono prima majčinu floru prolaskom kroz porođajni kanal. Ako majka već ima povijest uzimanja antibiotika ili kontracepcije i loše probavno zdravlje, njezina će flora vrlo vjerojatno biti nezdrava. Ukoliko ne doji dijete, crijevna će flora djeteta biti nadalje ugrožena. Kod djeteta će obično nastati probavni problemi kao što su grčevi, nadimanje, proljev, zatvor, teškoće s hranjenjem, oštećenja crijeva i neishranjenost veoma rano u životu i bit će kao tipično - pogođeno alergijama. Dijete će vjerojatno imati česte upale uha, a zbog liječenja antibioticima stanje će biti samo gore.
Loša bakterijska flora i probava srž su ozbiljnih zdravstvenih problema. Kad se djeca rode s neravnotežom crijevnih bakterija ili crijevnim disbiozama, ona su sklona oslabljenom imunosnom sustavu i podložna su bolestima. Dr. Campbell-McBride iznosi na svjetlo duboke Hipokratove teze da: “Sve bolesti počinju u crijevima”, i onu oca moderne psihijatrije, francuskog psihijatra Phillipea Pinela, koj je rekao: “Primarno sjedište ludila je područje želuca i crijeva.”
Dijete ili odrasli na prehrani bogatoj teško probavljivim ugljikohidratima kao što su žitarice i i industrijska hrana nastavit će poticati stanje crijevne disbioze koja je u podlozi svega. Dr. Campbell-McBride tvrdi da će osobe s oštećenom crijevnom florom upravo čeznuti za onom hranom koja podržava razvoj nezdravih bakterija, sve do isključivanja i odbijanja druge hrane.
Dr. Campbell-McBride je zabilježila da mnogi problemi s crijevnom florom počinju s neprirodnim množenjem gljivice, Candide albicans. Ovo se obično događa kad tijelo ne proizvodi dovoljno želučane kiseline da razbije bjelančevine u peptide prije ulaska u tanko crijevo. Kad u tanko crijevo uđe nedovoljno probavljena hrana, gušterača na taj način ne dobiva signal za otpuštanje dovoljne količine sokova gušterače. Budući da osobama s GAPS-om nedostaje zdrava bakterijska flora, nedostatna im je i proizvodnja enzima zvanih peptidaze. Ove enzime uobičajeno proizvode enterociti na resicama tankog crijeva i oni dalje razbijaju bjelančevine i ugljikohidrate u hranjive tvari koje se mogu iskoristiti. Kad je posrijedi loša flora, sluznica probavnog trakta postaje također oštećena i razvija se sindrom propusnosti crijeva.
No što se u stvari događa u crijevu da može poremetiti kemiju mozga? Neprobavljeni ugljikohidrati, slaba probava i brojčana nadmoć Candide rezultiraju proizvodnjom etanola i acetaldehida, što može imati teške posljedice na kemiju mozga i razvoj. Svi znamo da je alkohol izuzetno toksičan, osobito za fetus u razvoju ili dijete.
Osim slabljenja želučane kiseline i enzima gušterače, neki od učinaka produžene prisutnosti alkohola zbog brojčane prevlasti Candide u tijelu uključuju oštećenje sluznice crijeva i rezultirajuću oslabljenu apsorpiju, nedostatke nutrijenata, stres na imunosni sustav, oštećenja jetre, nakupljanje toksina, starih neurotransmitera i hormona koji mogu uzrokovati nenormalno ponašanje, mentalnu retardaciju, gubitak pamćenja i omamljenost.
I mnogi drugi toksini i bakterije se zbog loše probave rutinski mogu naći u uzorcima stolice pacijenata s GAPS-om od kojih mnoge proizvode neurotoksine koji mogu imati za posljedicu autistično ponašanje.
Cjepljenje za djecu s nezdravom crijevnom florom i pratećim problemima probavnog i imunosnog sustava predstavlja izniman napor za imunosni sustav. Dr. Campbell-McBride stoga savjetuje veoma opreznu primjenu pojedinačnih cjepiva za ograničen broj bolesti, koja bi se djetetu mogla dati samo kad mu je probavno zdravlje poboljšano.
Koja su dakle rješenja da se loša probava preokrene u takvu koja će omogućiti lijepo napredovanje pacijenta? Dr. Campbell-McBride naglašava važnost nutritivno bogatog plana prehrane koja će biti sasvim lišena žitarica ali i mliječnih proizvoda u početku, a koja će pružati visoko kvalitetno, organski uzgojeno meso, perad, ribu, orašaste plodove, jaja—osobito sirove žumanjke—kuhano povrće siromašno škrobom, svježe voće, juhe od kosti, tradicionalnu fermentiranu (ukiseljenu) hranu i obilje tradicionalnih masnoća. Preporuča dodatke ulja jetre bakalara, riblje ulje, probranih enzima, dodatak želučane kiseline i probiotike kako bi se crijeva oslobodila bakterija koje se množe i kako bi se mogla razviti zdrava crijevna flora.
Dr. Campbell-McBride se usredotočuje na uklanjanje namirnica koje hrane prekomjeran rast Candide, stvaraju peptide slične morfinima ili stvaraju alergijski odgovor a to je prehrana bez žitarica, šećera i konvencionalnih mliječnih proizvoda. Nakon što se crijevna flora popravi, preporuča uvođenje jogurta iz kućne radinosti i to postupno a potom i sira. Kad se jednom želučana kiselina normalizira i razvije zdrava crijevna flora, namirnice bogate hranjivim tvarima zamijene one siromašne, probavni sustav ozdravi a probava popravi, tada će nastupiti napredak u mentalnom i tjelesnom zdravlju.
Njezin je savjet čim prije krenuti s ovim koracima kako bi uspjeh bio izvjesniji. Ona je svjesna poteškoća koje imaju roditelji kada krenu s promjenama u prehrani malog djeteta, i na veoma obziran način nudi metodu kako potaknuti uzimanje novih namirnica određenim načinima nagrađivanja. Ona doduše ne pokriva izazove promjene prehrane kod adolescenata ili odraslih no uvjereni smo da njene informacije mogu biti pomoć za liječnike, roditelje, prijatelje i osobe koje skrbe za bolesne kako bi bolje shvatili nužnost da pomognu svojim pacijentima i svojim najdražima i da uvedu u čim većoj mjeri plan prehrane koji savjetuje. U svakom slučaju, potpuno je jasno da je najbolje vrijeme za uvođenje preporuka dr. Campbell-McBride dok je dijete još veoma maleno, kako bi se tako na najmanju moguću mjeru svela šteta uzrokovana disbiotskom florom i psihosocijalne posljedice zbog nenormalnog ponašanja koje prati neurotoksične učinke za mozak.
Prema dr. Campbell-McBride, bezglutenska prehrana koja se obično prepisuje djeci s autizmom obično ne dovodi do poboljšanja, budući da su namirnice bez glutena koje se mogu naći na tržištu samo još jedan oblik osiromašene “junk food” hrane koja potiče rast kandide i doprinosi nastanku loše probave.
Iako dr. Campbell-McBride ukazuje na probleme s mlijekom, ona se ne osvrće na razliku između pasteriziranog mlijeka i sirovog mlijeka krava sa zelene paše. Mnogi su roditelji otkrili kako sirovo mlijeko uvelike ublažuje simptome autizma kod njihove djece. Uz to, ona preporuča zamjenu brašna mljevenim orašastim plodovima ali ne spominje postupak namakanja koji orašaste plodove čini probavljivijima.
Knjiga sadrži i predivan odjeljak s receptima a iza toga je i dio s detaljno objašnjenim važnim dodacima prehrani. Na kraju svoje knjige, dr. Campbell-McBride naglašava značaj prirodnog pristupa liječenju infekcija uha i zatvora.
Načela dr. Campbell-McBride omogućuju osobama koje se bave alternativnim liječenjem uspješan pristup za liječenje pacijenata pogođenim alergijama. Alergije na hranu su izvor neprekidnog stresa za imunosni sustav. Ne manifestiraju se samo u vidu dispepsije, bolova u trbuhu i promjena u funkciji crijeva, nego mogu rezultirati i i čitavim spektrom nelokalnih simptoma kao što su glavobolje, bolovi zglobova i ekcemi.
Iako se bit rada dr. Campbell-McBride odnosi na korelaciju između probavnih tegoba i poremećaja mozga, teškoća s učenjem i mentalnih bolesti, ne smijemo podcijeniti vjerojatnost da su ovi isti probavni poremećaji sama srž eksponencijalnog porasta degenerativnih bolesti zapadnog svijeta. Očito nam je potreban pomak paradigme kad se radi o uzrocima i liječenju naših tegoba. Dr. Campbell-McBride pruža izvrsnu polazišnu točku.
Knjiga je dostupna na hrvatskom jeziku u elektronskom izdanju: GAPS Crijevno psihološki sindrom (E-KNJIGA)